BOARD & STAFF PROFILES
UARCD's authority lies within the board, which is
comprised of ratepayers and councillors, appointed by the municipalities
with land within the district. UARCD is divided into eleven Sub Districts
(SD) according to watershed basins, and are the initial framework to resource
planning in the district.
The Main Board of Directors is made up of the
Board Chairperson, a provincial appointee and the chairpersons of each
subdistrict.
In total, over 60 members devote time to
managing our resources. These people are the eyes and ears of your district
please contact them or our office with any ideas or concerns.
A conservation district
board cannot expect to accomplish all its goals at once.
Progress will
be made step by step.
Patience to await the benefits of a conservation
district is a necessary virtue.
Sub District #72- Upper Oak
River:
Johnny Michasiw- Chairperson
Ryan Knight
Larry Oakden
Brent Stebeleski
Lawrence Maduke
|
Sub District #73- Lower Oak
River:
Todd Brown- Chairperson
Doug Caldwell
Valerie Caldwell
|
Sub District # 73A- Lower
Assiniboine River:
Robert Alexander- Chairperson
Kevin Lelond
Gerald Nykoliation
Wayne
Mathison
Larry Logan
|
Sub District #74- Minnewasta
Creek:
Rusty Still- Chairperson
Robert Edmundson
Ryan Knight
Dallas Miller
Trevor Woychyshyn
|
Sub District #74A- Arrow River:
Darcy Oliver- C.D. Board Chairperson
Mervin Starzyk-Chairperson
Dan Shwaluk
Reg Madsen
Brenda Stowe
Manley Mackedenski
|
Sub District
#75- Bosshill Creek:
Bill McQuaker-Chairperson
Roy Potter
Terry
Johnson
Sandy
Heaman
|
Sub District # 77 Birdtail
Creek:
Charles Bertram-Chairperson
Laurie Davison
Dennis Kaskiw
Ronald Kostesky
|
Sub District #78- Snake Creek:
Gab Huberdeau-Chairperson
George
Graham
Cyril
Laferriere
Jason Smith
Ryan
Fouillard
|
Sub District #78A- Wythes/Niso
Creek:
Tom Judd-Chairperson
Ben Howard
Nigel Jeanes
Mark Morton
Darren Johnson
Melissa Pateman
|
Sub District # 78B- Qu'Appelle
River:
Connie Fouillard-Chairperson
Denis Fouillard
|
Sub District # 78C- Brennand/
Scissor Creek:
Ernest Pethick- Chairperson
Gordon Bowey
|
Theresa Michalchuk- Provincial Appointee
WELCOME TO ALL SUBDISTRICT
MEMBERS NEWLY ELECTED FOR 2018!!
|
UARCD
Staff Includes: Ryan
Canart....................District Manager Janet
Sandstrom..................Administrator Olive
McKean..................... Administrator Jeff
Howard...........GIS/ Resource Technician
Stephanie
Colli................... GISTechnician
|